Inteligentne miasta

Smart City

Sierpień 2023

inteligentny przystanek z wbudowanym systemem informacji pasażerskiej

Smart cities, czyli inteligentne miasta, to koncept rozwijający się od lat. Miejski krajobraz coraz częściej wyposażamy w inteligentne kamery, systemy, sensory i rozwiązania, które jakiś czas temu uchodziły by co najwyżej za dobry temat na powieść science fiction. Dziś to już rzeczywistość. Otacza nas ogrom nowoczesnych rozwiązań, których zadaniem jest podnoszenie naszego komfortu oraz zapewnianie bezpieczeństwa.

W takim razie jakie są najlepsze przypadki wynalazków, które sprawiają, że nasze miasta są bardziej “inteligentne”? Przede wszystkim mogą to być systemy monitoringu wykrywające wypadki, kolizje lub zbiegowiska ludzi. W inteligentne kamery często wyposażane są baseny i kąpieliska, tak by szybko wykrywać gdy na przykład ktoś tonie. Podobne systemy pomagają także w zarządzaniu ruchem drogowym, transportem publicznym czy kontrolą jakości powietrza. Innym ciekawym rozwiązaniem są parkingi, które mierząc ilość zajętych miejsc uprzedzają o ich braku poprzez aplikację i kierują na inne lokacje w mieście. Ilość zastosowań technologii jest właściwie nieograniczona.

Przykłady ze świata? W Dubaju pracuje się nad systemem autonomicznego transportu miejskiego bez kierowców, łatwo dostępnego dla mieszkańców. Istnieją tam też kody QR informujące o instytucjach znajdujących się w konkretnych budynkach. Nowy Jork pracuje nad elektronicznymi stanowiskami, gdzie znajdziemy wszystkie ważne informacje na temat sytuacji w mieście oraz darmowe Wi-Fi. W Kopenhadze ekologiczne miejskie pojazdy mierzą poziom zanieczyszczenia i aktywnie pomagają go zmniejszać.

W Polsce przykładem miasta, które z sukcesem przechodzi smart rewolucję są Katowice. W stolicy Metropolii Górnośląskiej używane są wysoce zaawansowane systemy monitoringu wspomagające ruch drogowy oraz podnoszące poziom bezpieczeństwa w mieście. Dodatkowo sporo uwagi jest przywiązywane do analizy danych i zwiększania poziomu “inteligencji” miasta.

Oferowane przez nas Helio Smart Shelter to jeszcze jedno rozwiązanie podobne do tych opisanych powyżej. Nasz inteligentny przystanek komunikacji miejskiej to rozwiązanie doskonale wspisujące się w ideę smart cities. Jego interaktywny totem i rozmaite udogodnienia to kolejny krok do sprawienia, że nasze miasta będą bardziej inteligentne i będzie nam się lepiej w nich żyło.

Bartek Jeremiasz