Inteligentny przystanek Helio Smart Shelter

Smart City

Sierpień 2023

inteligentny przystanek wyprodukowany przez firmę Helioenergia

Inteligentne miasto to synonim wyższego komfortu życia. Podstawowym zadaniem nowoczesnych rozwiązań jest sprawianie, by przestrzenie, z których korzystamy były lepsze. Helio Smart Shelter to nowoczesny inteligentny przystanek komunikacji miejskiej. Pierwszy jego prototyp można było obejrzeć w Katowicach, przy samym Spodku. Przygotowano go specjalnie na szczyt klimatyczny ONZ COP24, który odbył się w 2018 roku.

Za zaprojektowanie odpowiedzialni są Gwidon Idziak, Aldona Kret-Dźwigoń i Kasia Janicka ze studia wzorniczego Derstone x Off Teoria. Funkcję specjalisty od technologii fotowoltaicznej sprawował Olgierd Jeremiasz, dyrektor generalny Helioenergia sp. z o.o. - producenta przystanku. Projektem zarządzał pomysłodawca koncepcji - Rafał Strzelecki. “Helio Smart Shelter ma się wpisywać w potrzeby ludzi podróżujących na co dzień komunikacją miejską, którzy mają się czuć bezpieczni i poinformowani” - mówi Gwidon Idziak, jeden z projektantów. “To dlatego wyposażyliśmy go w ważne elementy takie, jak możliwość wzywania pomocy, kamery monitorujące, prostą w użyciu ładowarkę do smartfonów czy moduł komunikacji wi-fi. Chcieliśmy też przede wszystkim stworzyć projekt w pełni przyjazny środowisku” - dodaje Idziak.

Projektantom zależało na maksymalnym wykorzystaniu elementów fotowoltaiki, ponieważ przystanek jest w pełnej wersji autonomiczny energetycznie poprzez ogniwa LSC, zainstalowane w dachu oraz na szybach. Rozwiązania te produkują energię, która napędza urządzenia E-ink, wyświetlające informacje pasażerskie. Skupiono się tu na potrzebach wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej. Helio Smart Shelter zaprojektowano z myślą o bezpieczeństwie i zintegrowaniu z miastem przez teleinformatykę i monitoring miejski. Projektanci chcą wspomagać pasażerów w codziennym podróżowaniu. Forma przystanku ma wpisywać się w miasta zarówno nowoczesne architektonicznie, jak i te ze starymi kamienicami, czy dzielnice blokowisk. Dla lepszego efektu wizualnego, a przede wszystkim praktyczne go, krawędź przystanku świeci wykorzystując technologię LSC. Pozwala to zwiększyć sprawność energetyczną paneli fotowoltaicznych aż o 15%.

Helio Smart Shelter wpisuje się w światowe trendy zarówno przyjaznością środowisku, formą, jak i funkcjonalnościami. Projekt ma mieć w przyszłości wiele wariantów dopasowanych pod potrzeby zamawiającego. Standardowo oferowane będzie 5 wersji produktu z rozmaitymi opcjami do wyboru. Pierwszym miastem na świecie z prototypem przystanku Helio Smart Shelter są Katowice.

Jesteś zainteresowany nowoczesnym przystankiem w Twoim mieście? Odezwij się do nas!

Bartek Jeremiasz