Co to jest BIPV?

Fotowoltaika

Październik 2023

przykładowy budynek z BIPV

Skrót BIPV oznacza po angielsku Building Integrated Photovoltaics, co bardzo dobrze opisuje co to właściwie znaczy. Termin ten odnosi się do systemów fotowoltaicznych, którę stanowią integralną część budynku. Moduły fotowoltaiczne najczęściej pełnią funkcję fasady, zapewniając dodatkowe walory estetyczne oraz wartość energetyczną.

Termin BIPV jest popularnym określeniem na systemy zintegrowane, czyli takie, które są częścią danego budynku. Popularnymi typami obiektów, z którymi integrowana jest fotowoltaika, są budynki biurowe, centra handlowe, szkoły, hotele oraz domy. Jednak w przypadku tego typu rozwiązań przeznaczenie budynku nie stanowi żadnej przeszkody. Dzięki temu systemy BIPV mogą znaleźć swoje miejsce praktycznie wszędzie.

Ze względu na charakter instalacji BIPV ich wykorzystanie warto zaplanować już na etapie projektowania budynku. Omawiane rozwiązanie nie ogranicza jednak możliwości projektowania. Moduły BIPV mogą przybierać różne formy, kształty, rozmiary oraz kolory. Możliwe jest także zastosowanie odpowiedniego wzornictwa. Panele fotowoltaiczne wykorzystywane w zintegrowanych systemach wytwarzane są na zamówienie, co pozwala na dopasowanie ich cech do potrzeb projektu. Fotowoltaika BIPV może dosłownie wtopić się w budynek w formie na przykład podobnej do szkła, elementu fasady, czy dachówki.

Oprócz możliwości estetycznych systemy BIPV to w dalszym ciągu fotowoltaika, która zapewnia efektywność energetyczną. Z pewnością jest to rozwiązanie atrakcyjne dla deweloperów, inwestorów, architektów i projektantów ceniących ekologię oraz praktyczność. BIPV coraz częściej pojawia się w nowoczesnej architekturze. Inwestycjami ze zintegrowaną fotowoltaiką z pewnością są w stanie nacieszyć oko. Poniżej przykłady budynków wykorzystujących BIPV.

Budynek Treurenberg w Brukseli, Belgia
Budynek Treurenberg w Brukseli, Belgia
Biurowiec The Solar Emerald w Drammen, Norwegia
Biurowiec The Solar Emerald w Drammen, Norwegia
Copenhagen International School w Kopenhadze, Dania
Copenhagen International School w Kopenhadze, Dania

W Helioenergii wykonujemy właśnie takie moduły fotowoltaiczne do instalacji BIPV. O naszej ofercie można dowiedzieć się więcej tutaj.

Bartek Jeremiasz